Bižuterie Swarowski

Bižuterie Swarowski má kořeny v Čechách

Učarovaly i vám třpytivé Swarowski elementy z křišťálového skla? Asi vás nikdy nenapadlo pátrat po původu této světově proslulé bižuterie a tak vás možná překvapí, že za zrodem proslulé značky stojí sklář z Jablonecka - Daniel Swarowski.

Narodil se r. 1862 v Jiřetíně pod Bukovou a vyučil se brusičem skla. Zkušenosti sbíral ve v Paříži i ve Vídni, kde ho po setkání s Františkem Křižíkem očarovala elektrická energie.

Za přestěhování firmy do Rakouska může málo vody

Po technické výstavě ve Vídni vznikla myšlenka sestavit a dát do provozu elektrický stroj na broušení šatonů, což se mu nakonec povedlo. Nechal si ho patentovat v r. 1892. Toho roku také vzniká firma Swarovski & Co. České řeky ale nemají tolik energie, kterou by mohly přeměnit na potřebnou elektrickou, a tak se společnost stěhuje do Rakouska, přesněji do města Wattens v Tyrolsku. Zdejší řeka Inn problém s energií vyřešila.

V roce 1908 uvedl do provozu i vlastní sklárnu a v něm začal vyrábět křišťálové sklo, z něhož se začaly brousit šatony. Swarowski components se dnes vyrábí ve 40 zemích na světě. Takový úspěch možná ani český zakladatel společnosti nečekal.

Proč se Swarowski elements tak třpytí?

Křišťálové sklo má vysoký index lomu světla, vděčí za něj olovu, nově též i bariu, které nahrazují vápenaté složky ve sklovině. Kromě vyššího lesku tak sklo získává i větší odolnost a houževnatost. Na druhou stranu se hůř zpracovává, vyžaduje šikovné ruce zkušených sklářů, tím také roste hodnota křišťálu. Bižuterie Swarowski se vytváří právě z broušeného křišťálového skla, proto je tak ceněná na mezinárodních trzích.

Blyštivé elementy se podobají ke zdobení mnoha různých produktů: mobilů, oděvů, obuvi a dalších užitných výrobků, včetně aut. Nejčastěji se ale používají na výrobu bižuterie, velká část z ní se vytváří ručně na zakázku.