Bižuterie jako bohatství s historií

Máte jako ženy rády různé druhy šperků a dokonalé bižuterie? Brože, náhrdelníky, náušnice i ozdoby do vlasů? Buďte originální a ponořte se do světa dokonalosti.

Každá žena, a to i ta nejskromnější, má ráda různé druhy šperků a bižuterie. Nejen jako originální dárek od milovaného muže, ale i jako vlastní druh radosti, díky které si dopřeje trochu luxusu a hýčkání.

 

A položme si milé dámy ruku na srdce:

Která z nás se ráda nedívá do výkladů s těmi krásnými prstýnky, náhrdelníky, náušnicemi a dalšími skvosty? Asi žádná neodpoví, že ne.

A to je opravdu skvělé, protože charakteristickým znakem ženství je i touha po zdobení vlasů, krku, rukou, oblečení, a dokonce i nohou. V minulosti to často znamenalo také vyjádření svého postavení a majetku.

Samotná bižuterie je velice oblíbeným druhem šperků, který nabízí originalitu a různorodost. Jedná se o levnější variantu šperků, které jsou vyrobené z takových materiálů jako sklo, kov, kůže, a dokonce i dřevo nebo jiné materiály bez použití drahých kamenů a kovů.

Počátky používání bižuterie mají začínat již v 5. století př. n. l. Na svědomí mají tuto nádheru Keltové, kteří byli velice zručnými řemeslníky, o čem svědčí například jejich vynález v podobě hrnčířského kruhu. Začínali drobnými korálky, skleněnými knoflíky a perličkami.

Na chvíli toto keltské bohatství upadlo do zapomnění. Návrat však přišel v dobách dopravy zboží po obnovení kupeckých cest z Franské říše do Byzance. V  9. století se podílela na dalším rozvoji bižuterie také Velká Morava, ze které jsou známé právě velkomoravské skleněné gombíky, skleněné perly a barevné korálky.

Nejde opomenout fakt, že za vznik dokonalé a skutečné skleněné bižuterie vděčíme bratrům Fišerům z Turnovska, kteří našli důležitou inspiraci v Benátkách a tu přenesli na začátku 18. století do výroby kamenů z kompozičního skla a k výrobě použili metodu technologie mačkání kleštěmi. A tady je počátek známé Jablonecké bižuterie.

Zlatá éra bižuterie nastala v šedesátých letech 19. století. V tomto období přišla vlna černé bižuterie a skleněných knoflíků. V 90. letech získaly svoje přední místo na trhu skleněné kameny z produkce Daniela Swarovskeho, severočeského podnikatele, který vynalezl stroj na broušení skleněných kamenů.

Svůj podíl na pokroku v oblasti bižuterie nese i samotná a známá Coco Chanel, která svoji pozornost upřela na perly a z nich vyrobené nádherné perlové náhrdelníky, které si užili svoji slávu především ve dvacátých letech.

Avšak, jak již bylo řečeno, mezi světoznámé značky se úspěšně zařadila právě Jablonecká bižuterie a šperky z produkce Swarovski.

Dnes však trh ovládají především poklady z asijských zemí.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení